İçeriklerimizde en gelişmiş AI teknolojilerinden yararlanıyoruz.
dedektorler-arkeolojik-alan-talan-etmez_SM

Dedektörler Arkeolojik Alan Talan Etmez

Size genel akım medyada Arkeolojik Alan talan edilmesi ile ilgili bir haberi paylaşıyoruz. Bu haberde arkeolojik bir alanın dedektörle talan edildiği belirtiliyor. Halbuki, dedektörler modern teknolojiler ile üretilmiş elektronik cihazlardır. Alanları talan eden ise insanların cahilliği, bilinçsizliği ve alanlardaki kontrol eksikliğidir.

www.dedektorfiyatlari.com olarak biz, bu işi hakkıyla yapan dedektör üretici ve satıcılarına haksızlık yapıldığı kanısındayız. Haberde ayrıca maalesef dedektörler ile ilgili gerçekdışı yorumlar da yapılmış. Konu ile ilgili daha fazla yorum yapmadan haberi sizlerin takdirine bırakıyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Kaynak: Hürriyet İnternet Gazetesi

Antalya’da Trebenna Antik Kenti’nde ‘dedektörlü’ talan.

Antalya’daki Trebenna Antik Kenti’nde dedektörle arama yapan define avcılarının mezarları kazdığı, antik yapılara zarar verdiği ortaya çıktı. Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu Cemil Karabayram şöyle söyledi: “Çerez gibi satıyorlar bu cihazları. Bunların ruhsata tabi olması lazım. Arkeolojiye sıkılmış bir kurşun bu”. Jeofizik Mühendisi İlyas Toklu ise dedektörün çalışma mantığını anlattı.

ZARAR VERİLDİ.

Konyaaltı ilçesi sınırlarında bulunan ve tarihi M.S. 2’nci yüzyıla kadar uzanan Trebenna Antik Kenti, kaçak kazı yapan defineciler tarafından talan ediliyor. Kent merkezine yakın olmasına karşın, çok az bilinen antik kente gelen define avcıları, beraberinde getirdikleri dedektörlerle değerli metal arıyor. Antik kentin kapısı başta olmak üzere ayakta duran yapıların birçoğuna zarar veren bu kişiler, mezar başlarının bulunduğu alandaki 3 antik mezarı da kazdı. Bir mezarı 2 metre kadar kazan definecilerin altın ya da benzeri değerli metal bulup bulmadıkları bilinmiyor.

CİHAZ BİLİNENİN AKSİNE İŞE YARAMIYOR.

Bazı kişilerin antik kentlerde define aradığını, bunu da dedektörlerle yaptığını anlatan Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu Cemil Karabayram, cihazın bilinenin aksine işe yaramadığını söyledi. Bir pazarlama stratejisi olarak altına farklı tonda, gümüşe farklı tonda ses çıkarıp uyardığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığını anlatan Karabayram, “Likya’nın dağları, Pamfilya’nın dağları, hatta Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’da birçok yeri tahrip ediyorlar. Bunu da dedektörle yapıyorlar. Aslında bu cihaz bir yalan, kabus” dedi.

SABAHA KARŞI VE GECE KAZIYORLAR.

Avrupa’da bu türden cihazların ruhsatsız satışının yasak olduğunu belirten Cemil Karabayram, “Bu dedektör satışlarının kısıtlanması lazım. Arkeolojik alanlar bir kabusla karşı karşıya. Devlet elinden geldiğince her yeri koruyor ama sabaha karşı ve gece kazıyorlar. Çerez gibi satıyorlar bu cihazı. Ruhsata tabi olması lazım. Arkeolojiye sıkılmış bir kurşun bu. İnternette her yerde var bu cihaz. Kişi silah ruhsatı aldığı gibi dedektör için de ruhsat alsın. Arkeolojiye sıkılan bu kurşunları temizlemek bizim görevimiz” diye konuştu.

yazının devamı…

 

Not: Yazı, okunabilirliğin artırılması için düzenlenmiştir…