İçeriklerimizde en gelişmiş AI teknolojilerinden yararlanıyoruz.
DD Bobin ve Konsantrik Bobin Karşılaştırması - Kapak

DD Bobin ve Konsantrik Bobin Karşılaştırması

Sosyal medyada DD Bobin ve Konsantrik Bobin arasındaki farkların ortaya koyulduğu bir yazı önümüze çıktı. İngilizce olan bu yazıyı dilimize çevirerek bilginiz ve değerlendirmeleriniz için derledik. Sizlerin de yorum ve düşüncelerini bekliyoruz:

 

DD Bobin mi, yoksa Konsantrik Bobin mi?

Uygun fiyatlı bir dedektör satın alırken hangi tip bobin seçilmelidir ve farkları nedir?

Dedektör ile tarama yapmaya yeni başlıyorsanız veya bir dedektör almak düşüncesindeyseniz, dedektörün çift D bobin, DD bobin ya da konsantrik bobin mi olduğuna muhakkak dikkat edin.

Fark şudur:

  • DD tipindeki yuvarlak bir DD bobini, bobinin silindirik şeklinin tam altında algılama yapar.
  • Konsantrik bobinler, dış kenardan başlar ve daha derine indikçe, sadece birkaç inç içinde çok daha az alan hacmini kaplayacak şekilde kavis yapar.

Başka deyişle daha etkili bir şekilde zemin taramak istiyorsanız bir DD bobin olan modellieri tercih edin.

Ancak, satın aldığınız dedektörle gelen bir konsantrik bobine bağlı kalmak istiyorsanız, tarama esnasında yavaş gidin. Bunu, konsantrik arama alanınızın 7-10 inç aşağıda bir gümüş para büyüklüğünde olduğunu düşünerek yapın. Hızlı gidildiğinde arama deseni daha çok zigzag şeklinde olur ve hazineleri kaçırabilirsiniz.

Yazının orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Göreceğiniz üzere dedektör seçmek ve dedektör almak işi, numaralı gözlük almak kadar hassas bir iş. Eğer yukarıdaki linke gözatacak olursanız, birçok kişi bu yazıya müspet ve menfi yönde yorumlar yapmış. Dolayısıyla bu kısa yazı için bile birçok farklı değerlendirme var. Ancak konuyu teknik açıdan incelediğinizde haklılık payı siz de vereceksiniz.

Onlarca çeşit dedektörü bulabileceğiniz web sitemizde konusunda uzman birçok dedektör satıcısıyla iletişime geçebilirsiniz. Kısmetiniz bol olsun…